گیاهان آپارتمانی بهترین انتخاب برای هدیه ولنتاین

اگر در گذشته نور زیاد باعث پژمرده شدن گیاهان تان شده است، علاقمندان آفتاب نظیر یوکا، جید و نخل دم اسبی را انتخاب کنید. اگر بـهدنبال یک گیاه تزئینی با عمر طولانی هستید، این گیاه بهترین انتخاب اسـت. در حالی که بهار و تابستان فصلی شکوهمند برای نگهداری از گل و گلدانهای رنگ به رنگ است، برای فصول پاییز و زمستان باید گیاهانی را انتخاب کنید که نسبت به سرما مقاوم هستند. بهترین دما برای پرورش این گیاه با برگ سبز و صورتی، ۱۸ تا ۲۸ درجه سانتیگراد است. این گیاه میتواند در کنار پنجره و در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار بگیرد و تنها هرچند وقت یکبار جهتش تغییر کند. برای مثال هر بار کوددهی با این مواد میتواند برای سه تا چهار ماه کافی باشد. مخلوطی از دو قسمت خاک، دو قسمت پیت و یک قسمت شن بستری مناسب برای پرورش این گیاه به وجود می آورد. همانگونه که در عکس مشهود است، ساقهی این گل در قسمت پایین و نزدیک به خاک متورم است و همین موجب شده که بانام پافیلی معروف شود.

این گیاه از گیاهان مناطق آب و هوای خشک است. بونسای میخک هندی نمونهی مینیاتوری این گیاه است و به علاقهمندان میخک هندی اجازه میدهد که سایز کوچک این گل منحصربهفرد را روی میز کار یا کنج خانهی خود نگهداری کنند و از یکی از زیباترین گلهای آپارتمانی نهایت لذت را ببرند! برای همین برای بسیاری از علاقهمندان به پرورش گیاهان آپارتمانی، کوددهی و تقویت گیاهان آپارتمانی بسیار حائز اهمیت است. اگر فرصت کافی برای آبیاری بیش از حد را دارید، پیشنهاد می کنیم نگهداری و پرورش این گیاه را امتحان کنید. اما اگر به دنبال شاخ و برگ هایی هستید که هیچ نوع مراقبتی احتیاج نداشته باشند، توصیه می کنیم که گیاهان مصنوعی را خریداری کنید. در ادامه نکات مراقبی در مورد گلها و گیاهان را از زبان متخصصان باغبانی خواهیم آورد. بعضی از گیاهان زینتی به دلیل داشتن گلهای جذاب و همیشه سبز خود مورد استقبال قرار میگیرند، چنین گیاهانی برای سالها به گلدهی خود ادامه میدهند. بسیاری از علاقهمندان به پرورش گیاهان زینتی سوالاتی در مورد بهترین زمان برای کود دهی گیاهان آپارتمانی دارند و یا این که میخواهند بدانند که چه کودهایی را به چه میزان باید برای تقویت رشد این گیاهان استفاده کنند.

در صورت عدم دسترسی به کودهای مایع یا به هر دلیل دیگری میتوانید از کودهای جامد برای تغذیه گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. به خصوص در مناطقی که همه طول سال هوا گرم است، گیاهان در بیرون و در داخل خانه رشد مشابهی را دارند و در دوره فعال رشد خود قرار دارند که این مستلزم کوددهی مداوم به آنها است. همه ما بارها و بارها به گلخانه گیاهان زینتی مراجعه کرده ایم و از زیبایی انواع گل و گیاه رنگارنگ و سرسبز لذت برده ایم! نیازی نیست نگران زرد شدن برگ برخی از گیاهان آپارتمانی باشید. نکته مهم دیگر این که توجه داشته باشید که هر گیاهی در مقایسه با دیگری نیاز به میزان متفاوتی کود دارد و علاوه بر این تناوب کوددهی به هر یک از گیاهان آپارتمانی باید متفاوت باشد.

در صورتی که قصد کوددهی گیاهان آپارتمانی را داشته باشید باید حتما توجه کنید که تناوب استفاده از کود در دوز آن نیز تاثیر خواهد گذاشت. خبر خوب اینکه می توانید جوانه هایی که در پایه ساقه ها وجود دارند را دوباره بکارید و شاهد رشد آنها باشید. ذکر این نکته ضروری است که کشورهای نامبرده ( آذربایجان، ترکمنستان و عراق) به نقطه اشباع صادراتی نزدیک هستند و صادرکنندگان بایستی این مهم را موردتوجه و بررسی دقیق قرار دهند. با افزایش شناخت جنبه های مخاطره آمیز و مسمومیت زا در ارتباط با مصرف بی رویه مصرف داروهای سنتزی، علاقه به استفاده داروهای گیاهی در تمام دنیا رواج پیدا کرده است. در چین، فروش داروهای سنتی در طول 5 سال اخیر دو برابر شده است. این گل زینتی در ماه های گرم سال گل می دهد و عمر گل ها یک تا دو روز است؛ به خاطر اینکه گلبرگ ها، پرچم و مادگی آن شبیه به شماره و عقربه ساعت می باشد، بدین نام معروف شده است. پیازهای زینتی گل بهار با پیازهای گلدار تابستانی مانند گل محمدی، نیلوفر یا گلایولا متفاوت هستند.

توجه داشته باشید که برای گیاهانی که برگهای آنها جنبه زینتی دارد بیشتر از کود نیتروژن استفاده کنید. گرچه این گیاهان زیبا، برای فضای خانگی بسیار عالی هستند اما گاها آنقدر بزرگ و بینظیر میشوند که مجبور میشوید آنها را به بیرون منتقل کنید. گیاهان هنگامی که نور گرم آفتاب را در تابستان دریافت میکنند وارد دوره رشد فعال یا اکتیو خود میشوند. بعضی از کودها هستند که به تدریج عناصر یا مواد مغذی موجود در خود را رها میکنند. کودهای مایع دربردارنده مواد مغذی و عناصر مختلفی هستند که بسیاری از پرورشدهندگان استفاده از آنها را برای تقویت گیاهان آپارتمانی و رشد بهتر توصیه میکنند. هر چه نور بیشتر باشد برای کمک به رشد گیاه کود بیشتری نیاز خواهد بود. زیرا که فرایند فتوسنتز در گیاهان بیشتر وابسته به نور دریافت شده توسط گیاه میباشد و وابستگی کمتری به دمای محیط دارد.

میزان گلدهی بالای و عمر زیاد گلهای ارکیده موجب شده تا به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی بدل شود. نقاطی همانند آبادان و اهواز و کلاً نقاط جنوبی کشور به دلیل داشتن آب و هوایی بسیار گرم عموماً نیازمند هستند تا از گونههایی خاص از گیاهان مقاوم استفاده کنند. در حالی که زیر ساختهای اولیه مورد نیاز در این خصوص در کشور موجود است، مهمترین سوال این است که چرا تا کنون برای بهنژادی این گیاهان، کار جدی در بخشهای خصوصی کشور صورت نگرفته است و تنها یک گزارش در این زمینه موجود است. برای مثال در مناطق استوایی که شدت تابش نور خورشید در تابستان و زمستان یکسان است در هر دو فصل به یک میزان کود نیاز است. ما در این متن سعی خواهیم کرد تا نکاتی را در مورد زمان کود دهی گیاهان آپارتمانی، نحوه کوددهی به گیاهان آپارتمانی، میزان و دلیل نیاز گیاهان آپارتمانی به کود را بیان کنیم و تاثیر شرایط اقلیمی بر میزان کود مورد نیاز برای تغذیه گیاه را شرح دهیم. وی بیان کرد: راه اندازی این میزان گلخانه با تولید و صادرات محصول 14 میلیارد دلار ارزآوری عاید کشور می کند. صادرات ایران به ترکیه مبلغ 3330000 دلار می باشد و 0/8% از کل واردات گل و گیاه به این کشور را تشکیل می دهد.

چندین گیاه عنکبوتی! رشد سریع شاخه های آن منجر به تولید جوانه هایی کوچک می شود که می توانید آنها را دوباره در گلدان های دیگر بکارید و شاهد تکثیر زیبایشان باشید. ویژگی خاص : عمر این گیاه زیاد است و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اتاق زنده می ماند. علت کاهش صادرات در سالهای 1398 و 1399 شیوع ناگهانی ویروس کرونا و محدودیتهای صادراتی عنوانشده است. دیوار به رنگ روشن (سفید) سبب رویش بهتر گیاهان میشود علت این امر انعکاس نور متوسط رنگهای روشن در آپارتمانهای کم نور است. کوهدشت را میتوان مرغوبترین انار کشور و شاید جهان نام برد که به علت ضعف در فروش و بازاریابی به نام کشورهای دیگر به فروش میرسد. گل محلات بعد از پسته رفسنجان رتبه دوم صادرات محصولات کشاورزی را در کشور به خود اختصاص داده است. گیاهان آپارتمانی ؛ ظرفیتی درآمد زا و اشتغال آفرینبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ محمدرضا حسنی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: ایران کشوری چهار فصل و برخوردار از تنوع آب و هوایی و اقلیمی است که استعداد بالقوه بسیاری برای تولید انواع گیاهان، رونق کشاورزی و باغبانی دارد و بهرهگیری از این استعداد و مزیت اقتصادی ضروری است.

بهترین نور برای این گیاه ، نور فیلتر شده می باشد. ازاینرو شکل کوچکشدهی یاس هلندی در قالب بونسای باقابلیت نگهداری در گلدان و فضای محدود برای علاقهمندان پرورشیافته است. گیاهانی که فقط در فضای محدود آپارتمان ها و گلخانه ها قابل نگهداری هستند. نگهداری از بونسای شفلرا ساده است و همین امر این گیاه را برای پرورش توسط افراد مبتدی و ناآشنا به نگهداری بونسای، مناسب کرده است. برای همین شما باید سعی کنید در این زمان که دوره رشد گیاه است کود دادن را با توجه به مطالب گفته شده در بخش قبل و استفاده از یکی از انواع کودهای ذکر شده انجام دهید.

برای همین باید توجه داشته باشید که برای کود دادن توجه خود را به مقدار نور آفتاب که توسط گیاه جذب می شود منعطف کنید و دوز کود مورد استفاده برای تقویت رشد گیاهان آپارتمانی را همان طور که گفته شد با توجه به نور دریافت شده توسط آنها تنظیم لیست گیاهان زینتی کنید. تعدادی از گیاهان آپارتمانی هستند که مواد مغذی بیشتری مصرف میکنند و برای همین باید کود بیشتری با تناوب بیشتر در اختیار آنها قرار داد و این در حالی است که تعدادی دیگر نیاز کمتری به مواد مغذی دارند و حتی ممکن است که پس از کشت اولیه نیازی به کوددهی در آینده نداشته باشند.

پیشرفت علم و دانش موجب شده که گیاه شناسان به فکر بیفتند تا گیاه قدیمی و خاطرهانگیز یوکا را با شکلی بهروز، مدرن و متفاوت و در سایزی کوچکتر متناسب با زندگی آپارتماننشینی، در قالب بونسای تولید کنند. این ضررها در قالب سوزانده شدن ریشه گیاه و سر شاخهها خود را نشان خواهند داد. اگر حیوان خانگی دارید، دقت کنید که از برگهای این گیاه گاز نزند که موجب مسمویتش میشود. همچنین از آن برای تولید دارو به منظور درمان بیماریهایی از جمله سرطان و بیماریهای کبدی استفاده میشود. آگلائونما می تواند H2O اضافی را تحمل کند و در رنگ های متنوعی از جمله سبز، صورتی، سفید و قرمز وجود دارد. اگر قیمت تمام شده تفاوت زیادی با محصول دیگر کشورها داشته باشد شانس زیادی در بازارهای بینالمللی نخواهد داشت پس لازم است هزینههای اضافی پرورش گل شناسایی و با کاهش آن توان رقابت صادرکننده بیشتر شود. این گیاه کرکی شکل بیشتر از سایر سرخس ها، کمبود آب را تحمل می کند که البته دلیل این امر این است که این گیاه از نظر فنی سرخس نیست. نکته: توجه داشته باشید که به دلیل این که گیاه در انتهای زمستان هنوز رشد خود را کاملا آغاز نکرده است، کود دادن باید با دوز متوسط انجام شود و با گرم شدن تدریجی هوا میتوان غلظت کود مورد استفاده و یا دوز آن را بالا برد تا در نهایت در تابستان بیشترین کود را در اختیار گیاه قرار داد.

انواع کود گیاهان آپارتمانی در این بخش ذکر خواهد شد. آیا تشخیص علائم کمبود عناصر غذایی در گیاهان آپارتمانی سخت است؟ با توجه به این که بسیاری از گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان در دوره فعال رشد خود قرار ندارند، کود دهی به آن ها در این زمان هیچ سودی ندارد و حتی ممکن است که ضررهایی به دنبال داشته باشد. اما آنچه باید در نظر بگیرید این است که گیاهان آپارتمانی نیز موجودات زندهای هستند که برای رشد سالم و زیبا ماندنشان نیاز به شرایط مطلوب دارند. گیاه گندمی برای حفظ طراوت و زیباییش به نور غیر مستقیم نیاز دارد.

تقاضا برای طراحی ویلا در مناطق سردسیر مانند دماوند، لواسانات، اوشان و فشم، کردان و سایر نقاط چه در اطراف پایتخت و چه در سایر نواحی ایران که زمستان های طولانی و سردسیر دارند؛ بیشتر از گذشته رشد پیدا کرده است. کشت گل و گیاههای زینتی و سبزی و صیفی در اراضی گلخانهای این استان برای پنج هزار و ۶۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است. اگر تصمیم دارید گل و گیاه زینتی گلخانه ای را پرورش دهید یا گلخانه گیاهان زینتی را راهاندازی کنید، بخشی از کسب و کار خود را به گیاه بونسای اختصاص دهید. زیرا که با توجه به نگهداری از گیاهان آپارتمانی در داخل خانه (که در اغلب موارد در داخل گلدان پرورش داده میشوند)، استفاده از کود مایع بهترین و راحتترین راه برای تغذیه ریشههای گیاه محسوب میشود. گیاه یوکا همواره جز خاطرهانگیزترین و زیباترین گلهای آپارتمانی بوده است اما فضای آپارتمانهای شهری امروز برای نگهداری آن غالباً کفایت نمیکند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار