چین خواستار برخورد صحیح آمریکا با موضوع تایوان شد

از سوی دیگر هنری کسینجر نیز که ۵۰ سال پیش  شخصا در شکل گیری اعلامیه شانگهای میان آمریکا و چین نقش داشت یادآوری کرد چگونه وی و رهبران آن زمان چین به  توافقی در این سندی تاریخی دست یافتند و افزود اهمیت بسیار زیاد مسئله تایوان برای چین باید به طور کامل به رسمیت شناخته شود.  

این سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی در پایان گفت آمریکا و چین باید از طریق مذاکره به راه حلی دست پیدا کنند و نه از طریق رویارویی با یکدیگر. این دو کشور باید به رابطه دوجانبه صلح‌آمیز ادامه دهند.  


منبع: https://www.irna.ir/news/84894244/%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B5%D8%AD%DB%8C%D8%AD-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%88%D8%B6%D9%88%D8%B9-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری سی جی تی ان چین، «وانگ ئی» وزیر امورخارجه چین این اظهارات را در جلسه ای که با «هنری کسینجر» وزیر امورخارجه سابق آمریکا در نیویورک داشت بیان کرد.

وی خاطنشان کرد سفر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، برگزاری جلسه مشورتی سناتورهای آمریکا با عنوان ” اقدام برای سیاست تایوان ۲۰۲۲ ” و ادعاهای مطرح شده درباره دفاع از تایوان از سوی آمریکا به طور کلی تمامی ۳ اعلامیه مشترک آمریکا و چین را به چالش می کشد و به شکل جدی اساس روابط سیاسی آمریکا و چین را تضعیف می کند.  

وانگ ئی در پایان تصریح کرد برای حفظ صلح و امنیت تنگه تایوان، آمریکا باید به شکل کامل به معنای “یک چین واحد” احترام بگذارد و از استقلال تایوان حمایت نکند. طی این جلسه وزیرامورخارجه چین با خطاب قرار دادن کسینجر به عنوان دوست مردم چین که در تاسیس و توسعه روابط چین و آمریکا مشارکتی تاریخی داشت، صدمین سالگرد تولد وی را تبریک گفت.  

وزیر امورخارجه چین با اشاره به جمله معروف و قدیمی چینی تاکید کرد: «بهتر است هزاران سرباز از دست بدهیم تا ذره ای از خاک وطن مان را. » و در ادامه اضافه کرد اگر از قانون ضدتجزیه طلبی تخطی شود، چین با تحکم این اقدام را  برای دفاع از تمامیت ارضی و حق حاکمیت خود پاسخ خواهد داد. براساس این قانون که از سوی چین در سال ۲۰۰۵ تصویب شده است تایوان بخشی از خاک این کشور است و هرگز به نیروهای تجزیه طلب اجازه داده نمی شود ” تایوان مستقل ” تاسیس کنند.  

این مقام سیاسی چینی در ادامه افزود بزرگترین آرزوی چین دستیابی به یکپارچگی و وحدت صلح‌آمیز است و تمام تلاش خود را برای تحقق این آرمان انجام خواهد داد. وی همچنین هشدار داد هرچه ” استقلال تایوان ” شایع تر شود احتمال دستیابی به راه حل صلح آمیز کمتر خواهد شد.